Franz Kafka – Dava

0
1669

Franz Kafka’dan Korku Çağı’nı anlatan bir roman, “Dava” pdf olarak sizlerle. Aynı zamanda uygulamamız üzerinden de indirip online okuyabilirsiniz.

Franz Kafka – Dava PDF İndir

Franz Kafka’nın Dava isimli romanının bu tercümesi, yazarın ‘Oxford Metinleri’ diye adlandırılan el yazıları üzerinde Amerikalı ve Alman uzmanların yaptıkları son çalışmalarla oluşturulan metinden yapıldı. Dava, ‘Korku Çağı’ diye adlandırılan 20. asırda insanoğlunun artık hemen hemen kurtulunması imkansız bir yazgıya dönüşmüş olan abluka etmeli hayatının öyküsüdür.

Bu çağa korku egemendir, zira insan, hemcinsleriyle insani bir dil aracılığıyla iletişim kurabilme, böyle bir dille insani reaksiyonlar uyandırabilme imkanından yoksun kalmıştır. Albert Camus’nün söylemiyle, bu imkanın bulunmadığı bir çağ, artık ancak ‘Korku Çağı’ diye adlandırılabilir. Kafka’nın Dava’da tasvir ettiği yargılama süreci, böyle bir çağın en kuvvetli sembollerinden biridir ve bu roman, insan, insanın korkusu olarak kaldığı sürece, aktüelliğini -ne yazık ki- hiç yitirmeyecektir.

LEAVE A REPLY

Yorumunuzu yazın
İsminiz